Donation 2026

Publiceret d. 3. jul 2026

Hjælp klubben med at få delvis momsrefusion.

Brande Golfklub har de senere år fået andel i en pulje, der er afsat til formålet. Beløbet svinger fra år til år - afhængigt af hvor mange foreninger, der søger og hvor mange penge, der er i puljen.

Den delvise momsrefusion er dog betinget af, at Brande Golfklub har modtaget indbetalinger fra min. 100 gavegivere, der hver især har doneret min. 200 kr.
• Der er mulighed for at give donationer i hele 2026.
• Donationer kan gives af både private og virksomheder
  - alle med mulighed for skattemæssigt fradrag ved bidrag til Brande Golfklub.

De indkomne beløb i 2026 går til plantning af frugttræer på banen.


Brande Golfklub er godkendt som almengørende forening.
Dette betyder, at klubben efter særlige regler vil kunne få delvis kompensation for de momsomkostninger, klubben har, og som ikke er led i en almen momspligtig aktivitet.

Donationsskema med oplysning om bl.a. betalingsmåder kan hentes ved at klikke her.
OBS! Udfyldes, gemmes (CTRL S + omdøb til eget navn) og sendes som vedhæftet fil i mail til brandegolfklub@brandegolfklub.dk 
- Yderligere forefindes der skemaer på skranken i klubhuset (indleveres på kontoret i åbningstiden).

TUSIND TAK FOR BIDRAGET …!

Med venlig hilsen
BRANDE GOLFKLUB

Bestyrelsen

Drupal hjemmeside leveret af Intern1 ApS